PAR Mk3

V přípravě…

O zbrani:

Samonabíjecí puška PAR Mk3 se vyznačuje precizní výrobou všech dílů na CNC strojích. Tolerance při výrobě jsou přísnější, než je tomu u standardní výroby tohoto druhu zbraní. Zároveň je zaručena 100% zaměnitelnost dílů pušek PAR Mk3. Rám a pouzdro závěru zbraně jsou vyrobeny z nejkvalitnější hliníkové slitiny 7075 T6.

Zbraň je koncipována tak, aby nadále zůstala zachována kompatibilita nejen jednotlivých dílů, ale i hlavních celků se standardní AR-15 americké produkce. Na zbraň lze také použít v podstatě jakýkoliv doplněk určený k AR-15. Navíc novou konstrukcí došlo k celkovému snížení výšky zbraně o cca 5 mm oproti předchozímu typu Mk1.

Osobní zkušenosti:

Tato puška je převážně na rekreační střelbu, případně na závody IPSC. Má příjemnou váhu a je opravdu přesná – 5 ran na terč ve vzdálenosti 100m naleznete pod odstavcem. Proarms ale nemá základní spoušťový mechanismus zcela vychytaný a na příjemnou střelbu je třeba vyměnit za lepší. Vzhledem k tomu, že jsem levák, musel jsem upravit ovládací prvky na oboustrané nebo levoruké. Zpětný ráz je zanedbatelný a zdvih po výstřelu minimální, takže dvoustřely a akční sportovní střelba je opravdu jednoduchá.

Specifikace:

– ráže .223 remington (5,56mm)
– hlaveň 12,5” (317,5mm) se stoupáním 1:7”
– rám zbraně umožňuje i dodatečné osazení oboustrannými ovládacími prvky
– pouzdro závěru vytváří celkovou konturu zbraně bez výstupků včetně záchytu závěru
– beznástrojová rozborka a sborka, včetně beznástrojové demontáže předpažbí i hlavně
– stavitelný gasblock (4 polohy) pro různé druhy munice (pušky PAR Mk3 díky tomu fungují s prakticky všemi druhy nábojů na trhu, vč. značek Barnaul, Wolf aj. Díky nastavitelnému množství plynů je možné získat optimální chování zbraně pro slabší nebo naopak výkonnou munici.)
– lučík umožňující střelbu v rukavicích i případnou možnost jeho rychlého vyklopení jen za pomoci náboje
– spojení dorážeče závěru a odražeče nábojnic do jednoho bloku a jeho umístění blíže k rámu tak, že došlo k celkovému zúžení zbraně
– kvalitní teleskopická pažba
– každá zbraň je standardně vybavena unikátním vymezovačem vůle mezi rámem a pouzdrem závěru
– úhlená ergonomická pažbička s bobřím ocasem pro optimální sklon
– maximálně tuhé free float předpažbí se 4 pevnými raily MIL-STD-1913, které ani při hrubém zacházení nevykazuje žádnou vůli pohybu vůči pouzdru závěru ani odchylky při opětovném nasazení.
– vylepšený nosič závorníku, závorník i celý pístový mechanismus vyvinutý s důrazem na dlouhou životnost a bezúdržbový provoz
– špičkové hlavně vyráběné exkluzivně firmou Lothar Walther

Upgrade:

– oboustraná natahovací páka
– vyměněn spoušťový mechanismus – Hypertouch EDT Hperfire
– mířidla EOTech na 45° montáži JP a puškohled Athlon Helost BRT 6-24×50 MIL
– libela na puškohledu
– magpul oka na řemen + magpul řemen
– výměna kompenzátoru
– pojistka pro leváky
– doplňky magpul